top of page

Faceci na karuzeli w jednym mgnieniu flesza

Prawie sto lat temu mój dziadek uruchomił aparat, błysnął fleszem i zdjął… ICH TRÓJKĘ, braci Pieleckich: Jurka, Mariana i Bogdana, mojego ojca. To jedno mgnienie flesza zainspirowało mnie na tyle, że napisałem książkę “Faceci na karuzeli”.FACECI NA KARUZELI

alboKsięga Wejsun“, czyli STO LAT NIEZWYKŁYCH

https://ridero.eu/pl/books/widget/faceci_na_karuzeli/


Dziś daję tylko zajawkę tej książki. Poczekajcie, proszę, jak się ukaże… To będzie ciekawa historia… PRADZIADKÓW, PRAWUJKÓW… I ich WNUKÓW i PRAWNUKÓW. A zaczyna się tak:

“Ta opowieść to Wielka Podróż przez dziesiątki granic, setki życiorysów, jedno jezioro i jeden bunkier. Nie licząc pewnego małego bagna. Opowiedziana przez Zmarłych i Żywych, Prawdziwych i Nieprawdziwych, a przez Autora opisana metodą MOZAIKOWĄ Melchiora Wańkowicza. Wymaga ona tyleż FAKTÓW, co IMAGINACJI, będącej naturalnym darem człowieka piszącego – pragnącego skupić ŻYCIE, jak w soczewce, dla refleksji i wzajemnego zrozumienia…”

Powyższa inwokacja została zainspirowana myślą Olgi Tokarczuk. Jako nastolatka debiutowała w tygodniku “Na przełaj”, gdy byłem jego redaktorem naczelnym, w 1979 roku. Oczywiście nie spodziewałem się wtedy, że w 40 lat później zacznę pisać (i w konsekwencji napiszę) powieść, idącą tropem metody pisarskiej jej “Ksiąg Jakubowych”, z których zaczerpnąłem inspirację. A ONA zostanie laureatką Nagrody Nobla.

Ta inwokacja próbuje powiedzieć również , że wszelkie zbieżności imion, nazwisk, miejscowości i dat są tyleż prawdziwe, co zmyślone. Mówią o tym, że tak być mogło, choć nie zawsze było. Wszystkich zaś Czytelników, poruszonych tym oświadczeniem, uprasza się o wyrozumiałość.

STU LAT NIEZWYKŁYCH wsi Wejsuny szukać więc trzeba w sercach i umysłach ludzi mieszkających dziś na Mazurach. Bo w każdym z nich jest kawałek opisanej tu prawdy… I w losach moich bliskich z tego zdjęcia sprzed stu lat szukać trzeba. Choć – oprócz ojca – nie mieli z Mazurami bliższej styczności, to jednak przyczynili się też do jego, wspólnego zresztą, losu…


Oto okładki: pierwsza i ostatnia


Kup książkę i czytaj:

https://ridero.eu/pl/books/widget/faceci_na_karuzeli/bottom of page